
Used Massey Ferguson 4780 Tractor – Heavy-Duty 215HP 4WD Articulated Tractor
Scania 11.0L Engine | Articulated Steering | High-Power Farming Performance
EVERY FARM TRACTOR has exported Japanese used vehicles and farm tractors to over 100 countries since 2006.
We introduce the Massey Ferguson 4780, a powerful articulated four-wheel-drive tractor.
This model delivers exceptional pulling power. Therefore, it is ideal for large-scale farming operations.
Overview – Massey Ferguson 4780
| Item | Details |
|---|---|
| Model | Massey Ferguson 4780 |
| Production | 1983 – ? |
| Tractor Type | Four-wheel drive articulated tractor |
| Distributor | Massey Ferguson |
| Manufacturer | Müller |
| Built in | Brazil |
| Engine Power | 215 HP |
| Drive | 4WD articulated |
This tractor is designed for heavy-duty agriculture.
Moreover, it handles large implements easily.
Engine Specifications
High-performance Scania diesel engine
| Item | Specification |
|---|---|
| Engine Manufacturer | Scania |
| Engine Type | Diesel |
| Cylinders | 6-cylinder |
| Displacement | 11.0 L |
| Engine Power | 215 hp (160.3 kW) |
The large displacement engine delivers strong torque.
As a result, field productivity increases.
Transmission
| Type | Description |
|---|---|
| 10-speed | Constant mesh transmission |
This transmission provides durable performance.
Therefore, heavy pulling work becomes easier.
Mechanical Features
- Four-wheel drive articulated steering
- Articulated power steering
- Hydraulic disc brakes
- Cab with heat and air-conditioning
- Heavy-duty frame construction
The articulated steering improves maneuverability.
Additionally, traction remains excellent.
Hydraulic System
| Item | Specification |
|---|---|
| Hydraulic Capacity | 99.9 L |
| Pressure | 143.2 bar |
| Valves | 2 |
| Pump Flow | 68.9 L/min |
This hydraulic system supports large implements.
Furthermore, performance stays stable.
3-Point Hitch
| Item | Specification |
|---|---|
| Hitch Type | Category III |
| Rear Lift Capacity | 5,298 kg |
The strong hitch supports heavy equipment.
Fuel Capacity
| Item | Capacity |
|---|---|
| Fuel Tank | 559.8 L |
| Hydraulic System | 99.9 L |
The large fuel tank allows long working hours.
Dimensions & Tires
| Item | Specification |
|---|---|
| Wheelbase | 299 cm |
| Weight | 9,348 kg |
| Front Tire | 18.4/15×34 |
The heavy weight improves traction.
Therefore, pulling performance increases.
Electrical System
| Item | Specification |
|---|---|
| Ground | Negative |
| Charging System | Alternator |
| Charging Amps | 55 |
| Battery Voltage | 12V |
| Battery Capacity | 165 AH |
The electrical system is durable and reliable.
Why Choose Used Massey Ferguson 4780?
- Powerful 215HP engine
- Large 11.0L Scania diesel
- Articulated 4WD steering
- Heavy-duty agricultural tractor
- Strong hydraulic performance
- Ideal for large farms
- High pulling capacity
Additionally, this model suits large implements.
Therefore, productivity improves significantly.
Export from EVERY FARM TRACTOR
EVERY FARM TRACTOR supplies Used Massey Ferguson Tractor models worldwide.
- Export to over 100 countries
- Quality inspected tractors
- Fast international shipping
- Competitive pricing
- Professional export support
We help farmers and dealers worldwide.
Contact EVERY FARM TRACTOR today for the Massey Ferguson 4780.
Your trusted partner for Used Massey Ferguson Tractor exports since 2006.
If you are looking for MASSEY FERGUSON TRACTOR, please check our stock lists.
MASSEY FERGUSON TRACTOR for sale
Let’s work together !!

